TC E-Commerce Shop - en to ar translation catalogue (256 entries)

en: 404 Not Found
ar: 404 غير موجود

en: Looks like you have taken a wrong turn&hellip;
ar: يبدو أنك اتخذت منعطفًا خاطئًا ؛

en: Back to Home Page
ar: العودة إلى الصفحة الرئيسية

en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ar: فكرة واحدة عن "٪ s"

en: comments title
ar: عنوان التعليقات

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Leave a Reply
ar: اترك رد

en: Post Comment
ar: أضف تعليقا

en: By ThemesCaliber
ar: بواسطة ThemesCaliber

en: Back to Top
ar: العودة للأعلى

en: Primary Menu
ar: القائمة الأساسية

en: Thank You!!!!!
ar: شكرا لكم !!!!!

en: Much grateful to you for choosing our Tc Ecommerce theme from themescaliber. we praise you for opting our services over others. we are obliged to invite you on our welcome page to render you with our outstanding services.
ar: ممتن جدًا لك لاختيارك سمة التجارة الإلكترونية Tc من عيار. نحن نشيد بك لاختيار خدماتنا على الآخرين. نحن ملزمون بدعوتك على صفحة الترحيب الخاصة بنا لنقدم لك خدماتنا المتميزة.

en: Click Here...
ar: انقر هنا ...

en: Blog Sidebar
ar: الشريط الجانبي للمدونة

en: Appears on blog page sidebar
ar: يظهر على الشريط الجانبي لصفحة المدونة

en: Page Sidebar
ar: الشريط الجانبي للصفحة

en: Appears on page sidebar
ar: يظهر على الشريط الجانبي للصفحة

en: Third Column Sidebar
ar: الشريط الجانبي للعمود الثالث

en: Footer Nav
ar: تذييل التنقل

en: Ecommerce WordPress Theme
ar: موضوع وورد التجارة الإلكترونية

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Page
ar: صفحة

en: Skip to content
ar: تخطى الى المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Facebook
ar: موقع التواصل الاجتماعي الفيسبوك

en: Twitter
ar: تويتر

en: Instagram
ar: إينستاجرام

en: Youtube
ar: موقع يوتيوب

en: Open Menu
ar: افتح القائمة

en: Top Menu
ar: القائمة العلوية

en: Close Menu
ar: أغلق القائمة

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: Edit
ar: تعديل

en: Nothing Found
ar: العثور على أي شيء

en: Ready to publish your first post? Get started here.
ar: مستعد لنشر أول منشوراتك؟ ابدأ هنا.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ar: عذرا ، لكن لا شيء يطابق شروط البحث الخاصة بك. أرجو المحاولة مرة أخرى بإستخدام كلمات أخرى.

en: Dont worry&hellip it happens to the best of us.
ar: لا تقلق & hellip يحدث لأفضل منا.

en: Search
ar: بحث

en: placeholder
ar: عنصر نائب

en: submit button
ar: زر الإرسال

en: Archives
ar: أرشيف

en: Meta
ar: ميتا

en: Parent post link
ar: رابط مشاركة الوالد

en: Next post
ar: المشاركة التالية

en: Previous post
ar: المنشور السابق

en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث ل:٪ س

en: 0 Comments
ar: 0 تعليق

en: Read Full
ar: قراءة كاملة

en: Related Posts
ar: المنشورات ذات الصلة

en: LEARN MORE
ar: أعرف أكثر

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالى

en: Logo Width
ar: عرض الشعار

en: Show / Hide Site Title
ar: إظهار / إخفاء عنوان الموقع

en: Site Title Font Size
ar: حجم خط عنوان الموقع

en: Show / Hide Site Description
ar: إظهار / إخفاء وصف الموقع

en: Site Description Font Size
ar: حجم الخط وصف الموقع

en: View PRO version
ar: عرض نسخة للمحترفين

en: Enable-Disable options on every section
ar: خيارات تمكين-تعطيل في كل قسم

en: Background Color & Image Option
ar: لون الخلفية وخيار الصورة

en: 100+ Font Family Options
ar: 100+ خيارات عائلة الخط

en: Advanced Color options
ar: خيارات الألوان المتقدمة

en: Translation ready
ar: الترجمة جاهزة

en: Gallery, Banner, Post Type Plugin Functionality
ar: معرض ، لافتة ، وظيفة وظيفة نوع البرنامج المساعد

en: Integrated Google map
ar: خريطة جوجل المتكاملة

en: 1 Year Free Support
ar: دعم مجاني لمدة عام

en: Theme Settings
ar: إعدادات السمة

en: Description of what this panel does.
ar: وصف ما تقوم به هذه اللوحة.

en: Color / Font Pallete
ar: اللون / الخط Pallete

en: Paragraph Color
ar: لون الفقرة

en: Paragraph Fonts
ar: خطوط الفقرة

en: Paragraph Font Size
ar: حجم خط الفقرة

en: "a" Tag Color
ar: لون العلامة

en: "a" Tag Fonts
ar: "الخطوط" علامة

en: "li" Tag Color
ar: "لي" لون العلامة

en: "li" Tag Fonts
ar: "li" علامة الخطوط

en: h1 Color
ar: h1 اللون

en: h1 Fonts
ar: h1 الخطوط

en: h1 Font Size
ar: حجم الخط h1

en: h2 Color
ar: h2 اللون

en: h2 Fonts
ar: h2 الخطوط

en: h2 Font Size
ar: حجم الخط h2

en: h3 Color
ar: h3 اللون

en: h3 Fonts
ar: h3 الخطوط

en: h3 Font Size
ar: حجم الخط h3

en: h4 Color
ar: h4 اللون

en: h4 Fonts
ar: h4 اللون

en: h4 Font Size
ar: حجم الخط h4

en: h5 Color
ar: h5 اللون

en: h5 Fonts
ar: h5 الخطوط

en: h5 Font Size
ar: حجم الخط h5

en: h6 Color
ar: h6 اللون

en: h6 Fonts
ar: h6 الخطوط

en: h6 Font Size
ar: حجم الخط h6

en: Theme Layout Settings
ar: إعدادات تخطيط السمة

en: Show / Hide Preloader
ar: إظهار / إخفاء التحميل المسبق

en: Preloader Type
ar: نوع أداة التحميل المسبق

en: Center Square
ar: ساحة المركز

en: Chasing Square
ar: ساحة المطاردة

en: Full Layout
ar: تخطيط كامل

en: Select Site Layout
ar: حدد تخطيط الموقع

en: Contained Layout
ar: تخطيط احتواء

en: Boxed Layout
ar: تخطيط محاصر

en: Do you want this section
ar: هل تريد هذا القسم

en: Left Sidebar
ar: الشريط الجانبي الأيسر

en: Right Sidebar
ar: الشريط الجانبي الأيمن

en: One Column
ar: عمود واحد

en: Three Columns
ar: ثلاثة أعمدة

en: Four Columns
ar: أربعة أعمدة

en: Grid Layout
ar: تخطيط الشبكة

en: Top Header
ar: رأس علوي

en: Add Header Content here
ar: أضف محتوى الرأس هنا

en: Show / Hide Topbar
ar: إظهار / إخفاء الشريط العلوي

en: Topbar Top Bottom Padding
ar: الحشو العلوي العلوي العلوي

en: Sticky Header
ar: رأس مثبت

en: Sticky Header Padding
ar: حشو رأس لزجة

en: Mail Icon
ar: رمز البريد

en: Phone Icon
ar: رمز الهاتف

en: Phone
ar: هاتف

en: Navigation Case
ar: حالة الملاحة

en: Uppercase
ar: الأحرف الكبيرة

en: Capitalize
ar: استخدم الأحرف الكبيرة

en: Navigation Font Size
ar: حجم خط التنقل

en: Facebook Icon
ar: أيقونة الفيسبوك

en: Add Facebook link
ar: أضف رابط Facebook

en: Twitter Icon
ar: أيقونة تويتر

en: Add Twitter link
ar: أضف رابط on Twitter

en: Instagram Icon
ar: أيقونة Instagram

en: Add Instagram link
ar: إضافة رابط Instagram

en: Youtube Icon
ar: أيقونة يوتيوب

en: Add Youtube link
ar: أضف رابط يوتيوب

en: LinkedIn Icon
ar: ينكدين أيقونة

en: Add LinkedIn link
ar: أضف رابط لينكد إن

en: Slider Settings
ar: إعدادات شريط التمرير

en: Show / Hide slider
ar: إظهار / إخفاء شريط التمرير

en: Select Slide Image Page
ar: حدد صفحة صورة الشريحة

en: Show / Hide slider Title
ar: إظهار / إخفاء عنوان شريط التمرير

en: Show / Hide slider Button
ar: إظهار / إخفاء زر شريط التمرير

en: Slider Button text
ar: نص زر المنزلق

en: Slider Image Opacity
ar: عتامة صورة المنزلق

en: Slider Content Alignment
ar: محاذاة محتوى شريط التمرير

en: Center
ar: مركز

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: حق

en: Slider Content Spacing
ar: تباعد محتوى شريط التمرير

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Slider Speed
ar: سرعة المنزلق

en: Slider Height
ar: ارتفاع المنزلق

en: Featured Products
ar: منتجات مميزة

en: This section will appear below the slider.
ar: سيظهر هذا القسم أسفل شريط التمرير.

en: Section Title
ar: عنوان القسم

en: Select Product Page
ar: حدد صفحة المنتج

en: Post Settings
ar: إعدادات المشاركة

en: Enable / Disable Post Date
ar: تمكين / تعطيل تاريخ النشر

en: Enable / Disable Post Author
ar: تمكين / تعطيل كاتب النشر

en: Enable / Disable Post Comments
ar: تمكين / تعطيل التعليقات المنشورة

en: Enable / Disable Featured Image
ar: تمكين / تعطيل الصورة المميزة

en: Featured image border radius
ar: نصف قطر حدود الصورة المميزة

en: Featured image box shadow
ar: مميزة مربع صورة الظل

en: Post Content Type
ar: نوع محتوى المشاركة

en: No Content
ar: لا يوجد محتوى

en: Full Content
ar: المحتوى الكامل

en: Excerpt Content
ar: محتوى مقتطف

en: Post Excerpt Length
ar: طول مقتطفات ما بعد

en: Excerpt Suffix
ar: لاحقة مقتطفات

en: Post Button Text
ar: نص زر المشاركة

en: Top Bottom Button Padding
ar: حشو الزر السفلي العلوي

en: Left Right Button Padding
ar: زر ترك الزر الأيمن لليسار

en: Button Border Radius
ar: نصف قطر حد الزر

en: Post blocks
ar: كتل المشاركة

en: Within box
ar: داخل المربع

en: Without box
ar: بدون صندوق

en: Enable / Disable Post Navigation
ar: تمكين / تعطيل التنقل بعد

en: Post Navigation Type
ar: نوع التنقل بعد

en: Number
ar: رقم

en: Next/Prev Button
ar: زر التالي / السابق

en: Post Navigation Position
ar: وظيفة الملاحة الموقف

en: Both
ar: كلاهما

en: Single Post Settings
ar: إعدادات المشاركة الواحدة

en: Enable / Disable Feature Image
ar: تمكين / تعطيل صورة الميزة

en: Enable / Disable Tags
ar: تمكين / تعطيل العلامات

en: Enable / Disable Comment
ar: تمكين / تعطيل التعليق

en: Comment Textarea Width
ar: عرض نص التعليق

en: Comment form Title
ar: عنوان نموذج التعليق

en: Comment Button Text
ar: نص زر التعليق

en: Enable / Disable Nav Links
ar: تمكين / تعطيل ارتباطات التنقل

en: Previous Navigation Text
ar: نص التنقل السابق

en: Next Navigation Text
ar: نص التنقل التالي

en: Enable / Disable Related Posts
ar: تمكين / تعطيل الوظائف ذات الصلة

en: Related Posts Title
ar: عنوان الوظائف ذات الصلة

en: Related Posts Count
ar: عدد الوظائف ذات الصلة

en: Related Posts Order By
ar: الوظائف ذات الصلة ترتيب بواسطة

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Tags
ar: العلامات

en: 404 & No Result Page Settings
ar: 404 ولا إعدادات صفحة النتائج

en: 404 Page Title
ar: 404 عنوان الصفحة

en: 404 Page Text
ar: 404 نص الصفحة

en: 404 Page Button Text
ar: 404 نص زر الصفحة

en: No Result Page Title
ar: بلا عنوان صفحة نتيجة

en: No Result Page Text
ar: بلا نص صفحة النتيجة

en: Show/Hide Search Form
ar: إظهار / إخفاء نموذج البحث

en: Footer Section
ar: قسم التذييل

en: This section will appear in the footer.
ar: سيظهر هذا القسم في التذييل.

en: Show/Hide Back to Top Button
ar: إظهار / إخفاء عودة إلى أعلى الزر

en: Back to Top Icon
ar: العودة إلى أعلى أيقونة

en: Back to Top Button Text
ar: عودة إلى أعلى نص الزر

en: Back to Top Button Alignment
ar: العودة إلى أعلى محاذاة الزر

en: Footer Background Color
ar: لون خلفية التذييل

en: Footer Background Image
ar: صورة خلفية التذييل

en: Footer widget layout
ar: تخطيط القطعة تذييل

en: Select the number of widget areas you want in the footer. After that, go to Appearance > Widgets and add your widgets.
ar: حدد عدد مناطق القطعة التي تريدها في التذييل. بعد ذلك ، انتقل إلى Appearance> Widgets وأضف Widgets.

en: One
ar: واحد

en: Two
ar: اثنان

en: Three
ar: ثلاثة

en: Four
ar: أربعة

en: Copyright Alignment
ar: محاذاة حقوق النشر

en: Copyright Font Size
ar: حجم خط حقوق التأليف والنشر

en: Copyright Top Bottom Padding
ar: حقوق التأليف والنشر أسفل الحشو

en: Copyright Text
ar: نص حقوق النشر

en: Mobile Media Options
ar: خيارات وسائط الجوال

en: Open Menu Icon
ar: افتح أيقونة القائمة

en: Close Menu Icon
ar: إغلاق أيقونة القائمة

en: Additional WooCommerce Options
ar: خيارات WooCommerce إضافية

en: Product per row
ar: المنتج لكل صف

en: Product per page
ar: المنتج لكل صفحة

en: Enable / Disable Shop page sidebar
ar: تمكين / تعطيل الشريط الجانبي لصفحة المتجر

en: Enable / Disable shop page pagination
ar: تمكين / تعطيل ترقيم صفحات المتجر

en: Enable / Disable Product page sidebar
ar: تمكين / تعطيل الشريط الجانبي لصفحة المنتج

en: Enable / Disable Related product
ar: تمكين / تعطيل المنتج ذي الصلة

en: Button Top Bottom Padding
ar: حشو الزر العلوي السفلي

en: Button Right Left Padding
ar: زر اليسار الأيمن الحشو

en: Enable / Disable product border
ar: تمكين / تعطيل حدود المنتج

en: Product Top Bottom Padding
ar: حشو أسفل المنتج العلوي

en: Product Right Left Padding
ar: الحشو الأيمن المنتج اليسار

en: Product Border Radius
ar: نصف قطر حدود المنتج

en: Product Box Shadow
ar: ظل صندوق المنتج

en: Sale badge Position
ar: موضع شارة البيع

en: Sale Top Bottom Padding
ar: بيع أعلى الحشو السفلي

en: Sale Right Left Padding
ar: تخفيضات المساحة المتروكة لليمين

en: Sale Border Radius
ar: بيع نصف قطر الحدود

en: Ecommerce Shop
ar: متجر التجارة الإلكترونية

en: Documentation
ar: توثيق

en: Category Tab Section
ar: قسم علامة التبويب الفئة

en: New Arrivals section
ar: قسم الوافدين الجددقسم الوافدين الجدد

en: Mens Product Section
ar: قسم المنتجات الرجالية

en: Discount Banner Section
ar: قسم لافتة الخصم

en: Womens Product Section
ar: قسم المنتجات النسائية

en: New Arrival / Best Seller section
ar: قسم وصول جديد / أفضل بائع

en: Blog section
ar: قسم المدونة

en: Brands section
ar: قسم الماركات

en: Testimonial section
ar: قسم الشهادة

en: Subscribe section
ar: قسم الاشتراك
